reklama

Astropraktikum 2003Hvězdárna prof. Františka Nušla Jindřichův Hradec
20. - 27. července 2003

Letos poprvé se uskutečnila "neputovní verze" naší akce na hvězdárně v Jindřichově Hradci ve spojitosti s místním Astrotáborem. Právě na této stránce se pojďte podělit o atmosféru na této akci prostřednictvím fotografií.


Na úvod několik momentek samotné budovy hvězdárny.

Zde můžete vidět pamětní desku prof. Františka Nušla, podle kterého je hvězdárna nově od roku 2002 pojmenována.
Vedoucí hvězdárny Jana Jirků s Vláďou Slezákem, zástupcem akce Astropraktikum.

A toto jsou účastníci ...

Honosný dalekohled v kopuli byl využíván k astronomickým pozorováním, nejvíce se vyznamenal při přehlídce polárních čepiček a povrchových útvarů na planetě Mars.

Protože se tábora účastnili především děti okolo 10 let, organizátoři pro ně připravili řadu zajímavých astronomických her.

Jednou z nich byla i soutěž se sluníčkem ...

V úterý proběhla návštěva soukromé hvězdárny v Kunžaku.

Její majitel Ladislav Schmied ukazoval skvrny na Slunci. právě pozorování Slunce je hlavní odbornou činností této hvězdárny.

Zde vidíte přístrojové vybavení hvězdárny.

Pan Schmied vysvětluje účastníkům vznik polárních září a historii Slunce.

Ve čtvrtek večer proběhla v DDM přednáška dr. Jiřího Grygara Kosmické záření po 90 letech.

Účastníci poslouchají zajímavý výklad.

Pan Grygar představil nový projekt, na kterém se podílí za Českou republiku.

Úžasná nálada panovala vždy u ohně. Na kytaru hrál Myša, zpívalo se, opékali se buřty a vyprávěli samé zajímavé příhody.

Na akci dorazila také Bětka Brychtová, která namísto buřtů preferovala pečená jablka.

Memed ve střehu. Účastníkům akce vyprávěl o myslivosti, což byla jediná neastronomická přednáška akce.

U ohvě bylo prostě dobře.

To se dá jistě říci i o Honzovi Štroblovi. Ten mj. přednášel účastníkům zajímavosti o meteorech v páteční hlavní přednášce dne.

Vedoucí tábora svým kytarám neodolali i po oficiálním ukončení denního programu. Ostatně kolemjdoucí konstatovali, že hrát a zpívat opravdu umí.

Na předchozí fotce hráči a teď jejich posluchači.

Myslivost je Memedův velký kůň. Že ho to ale bude profesionálně takto deformovat, to jsme tedy při fotografování nečekali.

A ještě společná fotografie akce.

Foto účastníků Astrotábora.

Ještě fotografie hlavního dalekohledu hvězdárny.

Dětem se nejvíce líbilo koupání a hry ve vodě.

Ostatně právě koupání a voda k létu neodmyslitelně patří. Zvláště, když bylo celý týden víceméně tak nádherné počasí.

A na závěr ještě 2 dominanty Jindřichova Hradce. Tak za rok zas...


Tolik tedy fotografie z AP 2003 v Jindřichově Hradci. Všechny máme i ve vyšší kvalitě. Za předpokladu, že o ně budete mít zájem, stačí napsat na e-mail: ap2003@saomedia.cz

a s t r o

- úvod -
- Astropraktikum -
- Hvězdárna Žebrák -
- Astronomie dnes -
- napište nám -

- k o n t a k t -

a k t u a l i t y


* Již plánujeme termín dalšího Astropraktika!!! Mělo by jít o 7. - 14. srpna na hvězdárně Žebrák!!! Termín se ještě může drobně upravit. Pokud máte zájem, už nyní nás kontaktujte. (2.2.2005)

* Astronomie dnes pravidelně vychází, máte-li zájem o předplatné, kontaktujte nás... Cena jednoho čísla činí pouhých 5 Kč. (31.1.2005)

* Všechny další aktuality týkající se Hvězdárny Žebrák naleznete nově již pouze na stránkách hvězdárny, ve vašem prohlížeči tedy zadejte tuto adresu: www.hvezdarnazebrak.wz.cz nebo použijte odkaz na těchto stránkách. (3.1.2005)

* Kopec u Hvězdárny Žebrák ožije drakiádou. Už tuto neděli 10. října v 10 hodin budou moci přijít rodiče s dětmi na historicky první organizovanou drakiádu ke hvězdárně Žebrák. Pro děti je připravena řada soutěží o zajímavé ceny, pro prvních deset, kteří na hvězdárnu dorazí, originál drak zdarma, a pro všechny potom horký čaj a spousta zábavy. A protože se akce uskuteční pod hlavičkou hvězdárny, proběhne za příznivého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Kdo draka mít nebude, nemusí jej složitě hledat po obchodech v cenách převyšujících sto korun anebo vyrábět doma vlastní, hvězdárna připravila i prodej draků za symbolických 50 korun. Nutno ještě podotknout, že akce se koná ve spolupráci s městem Žebrák, které zajistilo pozemky pro akci, a to za každého počasí. Startovné pro soutěžící rodiny i jednotlivce je 15 korun.(8.10.2004)

* Sdružení Hvězdárna Žebrák bylo jednomyslně přijato za řádného člena Hvězdáren a planetárií ČR. (8.10.2004)

* Na přelomu září a října obdrží školy ve středočeském kraji, české hvězdárny, zájemci o astronomii v Žebráku a bývalí předplatitelé obnovené nulté vydání nekomerčního astronomického populárně-vědeckého časopisu Astronomie dnes. Ten se stane také slibovaným zpravodajem Hvězdárny Žebrák, ve kterém se veřejnost každý měsíc dozví vše o dění na hvězdárně, o pozorovatelnosti objektů na obloze, ale i další zajímavé články, které redakce chystá. Časopis, resp. zpravodaj by se tak měl stát oblíbeným průvodcem astronomií za pouhých 5 Kč jako před lety. Navíc se uvažuje o dalších regionálních mutacích. Hned od dalšího měsíce by podobné vydání měli obdržet Jihočeši v podobě zpravodaje Astronomie dnes hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. (24.9.2004)

* Chystáme pro Vás Drakiádu! Prvních deset dětí získá draka zdarma, ostatní si jej budou moci zakoupit za 50 korun na hvězdárně a k dispozici bude i teplý čaj. Ze soutěží můžete získat hodnotné ceny, například videokazetu Apollo 13, astronomické publikace a další zajímavé a atraktivní dárky. Akce se koná za každého počasí 10. 10. v 10 hodin. Více podrobností v rubrice program. (1.10.2004)

* starší aktuality zde

o d k a z y

SAOmedia

centrum

radia.cz

radia.cz

Restaurace Alchymista České Budějovice

Rádio BLANÍK

LIFE RADIO

i n f o s e r v i s

- aktuální zpravodajství -
- počasí v ČR -
- vyhledávač na internetu -
- telefonní seznam -
- SMS Eurotel -
- SMS Oskar -
- jízdní řády -
- mapy -
- PSČ a UTO -
- on-line slovník -

- vše o reklamě -
- vše o rádiích -
- vše o médiích -
- zajímavosti z médií -
- RRTV -

- domény cz -
- fyzické osoby -
- obchodní rejstřík -
- úřady státní správy -


k o n t a k t y

SAOmedia
rozhlasové vysílání a reklama
tř. 5. května 44, 140 00 Praha 4
centrum reklamy: 777 155 255
e-mail: obchod@saomedia.cz
web: www.saomedia.cz
další kontakty zde

SAO e-mail
firemní přístup

Copyright © 2000 - 2008 SAOmedia - rozhlasové vysílání a reklama. Všechna práva vyhrazena.