reklama

ASTRONOMOVÉ POŘÁDALI SHOW U PROSTĚJOVA aneb ASTROPRAKTIKUM 94


V překrásné lesní přírodě, kde by si na své přišli i přírodovědci, neboť je zde zastoupena velmi rozmanitá fauna i flora, se pořádal ve dnech 8.- 14.srpna 1994 v pořadí již III.ročník prázdninové astronomické akce s neastronomickými pořady ASTROPRAKTIKUM 94´. Zúčastnění, a nebylo jich nejméně - přišlo na 80 návštěvníků (8 stálých), zažili zajímavé dny i noci s astronomickým povídáním a nádhernou letní oblohou nad sebou, zahlédli neobvyklá místa a uvědomili si několik přírodních souvislostí. Osamocená chata zvaná "Na hranáči" nedaleko Stínavy východně od Prostějova s kouzlem volnosti tak každému z nich věnovala příjemně strávené chvíle a úspěšný, ničím nerušený srpnový týden. Proč si nezhodnotit a nezrekapitulovat tento čas?

Před akcí samotnou probíhaly různé přípravy a měsíc červenec byl víceméně obdobím získávání sponzorů, vybavení a spolupracovníků. Program byl zahájen 8. srpna v pobočce SAO ve Stínavě v odpoledních hodinách, později nastávalo zahajování, uvádění akce, ubytování se a vůbec seznámení s průběhem Astropraktika 94´. První a zároveň poslední den bylo zataženo, což byl podle předešlých let obrovský úspěch.

Druhý den provázelo účastníky při seznamování se s okolím zrána opět deštivé počasí, ovšem k večeru, kdy měl proběhnout hlavní program dne, se bohudík vyjasnilo a začalo svítit i Slunce. Po 17 hodině jsme s mnoha hosty uvítali p. Vychodila, vedoucího první české expedice do USA v roce 1993, který popisoval vydání své nové knihy a přípravu státní expedice 95, hovořilo se o zajímavostech v astronomii, o mimozemských civilizacích a na závěr Astropraktikum navštívila prostějovská kabelová televize, jež natočila krátkou reportáž pro své vysílání. Po setmění se pak stálí účastníci učili rozumět dalekohledům, jejich konstrukcím, a začali s nimi pracovat hned v první noci, kdy se nádherně vyjasnilo.

Ve středu byla naplánována návštěva Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, a tak přesto, že se pozorování protáhlo do pozdních nočních hodin, ráno se kolem šesté hodiny vstávalo a kroky astropraktikantů směřovaly právě do moravské metropole. Zde nás uvedl p.Šafář, předvedl zázemí nového planetária, program ve starém, přístrojové vybavení ústavu a pomocí celostatu Slunce a jeho spektrum. Následovala volná prohlídka města a v odpoledních hodinách se cestovalo zpět do Stínavy. Zde následovalo povídání o souhvězdích a astronomických mapách a opět jasná, žádným světlem nerušená letní noc.

Ačkoliv byly předchozí dny velmi náročné, ve čtvrtek 11.srpna navštívili účastníci Prostějov, prohlédli si radnici s průvodkyní p. Vysloužilovou, muzeum a právě probíhající výstavy s dr.Jaškovou a prostějovskou hvězdárnu spolu s p.Černohousovou. Zde se také pozorovalo Slunce. Později se ještě přešlo do hlavního stanu SAO v Prostějově a předvedly se počítačové astronomické programy a využití PC pro astronomickou práci.

V pátek a sobotu bohužel pršelo, a tak se pouze diskutovalo, pátečního večera se navíc pozorovala zvýšená aktivita meteorického roje Perseid a v sobotu se uskutečnila přednáška v pobočce SAO ve Stínavě "Dočkáme se poselství mimozemských civilizací?"

Program byl ukončen v neděli večer a účastníci si snad s sebou odnesli příjemné vzpomínky a opět o něco více nejen z astronomie, ale i jiných oborů lidského vědění.

K dispozici byly přístroje: AD 800 (i 56mm, SAO), Zeiss (i 70mm, Gymnázium J.W. v Prostějově), Copitar Sky View (i 60mm, J. Kacafírek), 2 monary 25x100 (i 100mm, LH Prostějov) a triedr 8x50 (i 35mm, p.Vrbka).

Akce byla pořádána i za spoluúčasti radia Rubi, prostřednictvím něhož se přenášely každodenní přímé telefonické přenosy posluchačům jiných okresů a oblastí a zájmem bude i informovat jinými sdělovacími prostředky, a tak lze doufat, že i déle po programu se hodnocení na několika dalších místech objeví. Prostřednictvím tohoto příspěvku si také dovoluji vyslovit mnohá poděkování spolupracovníkům, jež se o program starali, sponzorům akce, soukromým osobám, které zjednodušili naše starosti a v neposlední řadě i půjčujícím dalekohledů, jež naši akci v plné míře podpořili. Je to nová zkušenost pro příští roky, neboť se ještě tak obrovská akce nekonala, a proto věřím, že budu moci přislíbit i show s názvem Astropraktikum 95.

Vladislav Slezák, časopis Astronomie dnes 10/94


a s t r o

- úvod -
- Astropraktikum -
- Hvězdárna Žebrák -
- Astronomie dnes -
- napište nám -

- k o n t a k t -

a k t u a l i t y


* Již plánujeme termín dalšího Astropraktika!!! Mělo by jít o 7. - 14. srpna na hvězdárně Žebrák!!! Termín se ještě může drobně upravit. Pokud máte zájem, už nyní nás kontaktujte. (2.2.2005)

* Astronomie dnes pravidelně vychází, máte-li zájem o předplatné, kontaktujte nás... Cena jednoho čísla činí pouhých 5 Kč. (31.1.2005)

* Všechny další aktuality týkající se Hvězdárny Žebrák naleznete nově již pouze na stránkách hvězdárny, ve vašem prohlížeči tedy zadejte tuto adresu: www.hvezdarnazebrak.wz.cz nebo použijte odkaz na těchto stránkách. (3.1.2005)

* Kopec u Hvězdárny Žebrák ožije drakiádou. Už tuto neděli 10. října v 10 hodin budou moci přijít rodiče s dětmi na historicky první organizovanou drakiádu ke hvězdárně Žebrák. Pro děti je připravena řada soutěží o zajímavé ceny, pro prvních deset, kteří na hvězdárnu dorazí, originál drak zdarma, a pro všechny potom horký čaj a spousta zábavy. A protože se akce uskuteční pod hlavičkou hvězdárny, proběhne za příznivého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Kdo draka mít nebude, nemusí jej složitě hledat po obchodech v cenách převyšujících sto korun anebo vyrábět doma vlastní, hvězdárna připravila i prodej draků za symbolických 50 korun. Nutno ještě podotknout, že akce se koná ve spolupráci s městem Žebrák, které zajistilo pozemky pro akci, a to za každého počasí. Startovné pro soutěžící rodiny i jednotlivce je 15 korun.(8.10.2004)

* Sdružení Hvězdárna Žebrák bylo jednomyslně přijato za řádného člena Hvězdáren a planetárií ČR. (8.10.2004)

* Na přelomu září a října obdrží školy ve středočeském kraji, české hvězdárny, zájemci o astronomii v Žebráku a bývalí předplatitelé obnovené nulté vydání nekomerčního astronomického populárně-vědeckého časopisu Astronomie dnes. Ten se stane také slibovaným zpravodajem Hvězdárny Žebrák, ve kterém se veřejnost každý měsíc dozví vše o dění na hvězdárně, o pozorovatelnosti objektů na obloze, ale i další zajímavé články, které redakce chystá. Časopis, resp. zpravodaj by se tak měl stát oblíbeným průvodcem astronomií za pouhých 5 Kč jako před lety. Navíc se uvažuje o dalších regionálních mutacích. Hned od dalšího měsíce by podobné vydání měli obdržet Jihočeši v podobě zpravodaje Astronomie dnes hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. (24.9.2004)

* Chystáme pro Vás Drakiádu! Prvních deset dětí získá draka zdarma, ostatní si jej budou moci zakoupit za 50 korun na hvězdárně a k dispozici bude i teplý čaj. Ze soutěží můžete získat hodnotné ceny, například videokazetu Apollo 13, astronomické publikace a další zajímavé a atraktivní dárky. Akce se koná za každého počasí 10. 10. v 10 hodin. Více podrobností v rubrice program. (1.10.2004)

* starší aktuality zde

o d k a z y

SAOmedia

centrum

radia.cz

radia.cz

Restaurace Alchymista České Budějovice

Rádio BLANÍK

LIFE RADIO

i n f o s e r v i s

- aktuální zpravodajství -
- počasí v ČR -
- vyhledávač na internetu -
- telefonní seznam -
- SMS Eurotel -
- SMS Oskar -
- jízdní řády -
- mapy -
- PSČ a UTO -
- on-line slovník -

- vše o reklamě -
- vše o rádiích -
- vše o médiích -
- zajímavosti z médií -
- RRTV -

- domény cz -
- fyzické osoby -
- obchodní rejstřík -
- úřady státní správy -


k o n t a k t y

SAOmedia
rozhlasové vysílání a reklama
tř. 5. května 44, 140 00 Praha 4
centrum reklamy: 777 155 255
e-mail: obchod@saomedia.cz
web: www.saomedia.cz
další kontakty zde

SAO e-mail
firemní přístup

Copyright © 2000 - 2008 SAOmedia - rozhlasové vysílání a reklama. Všechna práva vyhrazena.