reklama

Astropraktikum 1995


IV. ročník

rekreační středisko v Okluky na Prostějovsku
11. - 20. srpna 1995

Akce tohoto roku trhla rekord co do počtu stálých účastníků, bylo jich totiž neuvěřitelnách 50! Posunuli jsme se opět jen o několik kilometrů. Tentokrát do klidného prostředí rekreačního střediska v osadě zvané Okluky.


Nejdůležitější byla příprava akce, ostatně jako vždy. Právě proto se objely moravské hvězdárny v Olomouci, Prostějově, Boskovicích a Přerově - pro stálé účastníky je posledně jmenovaná jistě dobře známá z dalších ročníků akce. Právě jste se ocitli s naším astro vozem právě před ní.


Uvnitř přerovské hvězdárny.


Ještě jeden pohled do přednáškového sálu.


Při příležitosti návštevy jsme otestovali také stálé dalekohledy hvězdárny. Ano, sem se určitě někdy vrátíme.


A teď pozor. Právě se před Vámi rozkládá rekreační středisko v Oklukách. Vskutku nádherná příroda.


V těchto chatkách se bydlelo. Nutno dodat, že na úrovni. Mimochodem právě zde nás navštívilo mnoho novinářů, v archivu existuje záznam příspěvku Prostějovské televize a denně jste měli možnost slýchat živé telefonní vstupy z dění na akci v rádiu RUBI.


Toto jen náš astro vůz. Byl opatřen vlastním řidičem a pochopitelně velkou reklamou. Díváte se na něj z místa hlavního sídla SAO.


Dobrý den! Vítá Vás vedoucí akce Vláďa Slezák. V pozadí nepřehlédněte řadu sponzorů a jídelnu (měla kouzelnou kuchařku). Po levé straně byl k dispozici rybník, po pravé se šlo k chatkám a V. Slezák míří k přednáškové síni a nyní asi ke své věčně neuklizené kanceláři akce. Snad ale po právu, protože s tak velkým pogramem bylo starostí až dost.


Teď už poprvé u přednášek. Tentokrát byla hlavním aktérem PhDr. Hana Pokorná z Olomouce, která nás zasvětila do tajů čaje a zároveň keltského opida na Malém Hradisku poblíž místa konání AP.


Přednáška upoutala. K dispozici byla v rámci celé akce také profesionální videokamera, takže existuje asi 8 hodin videozáznamů.


Do Okluk zavítal i Jaromír Holubec z Přerova, který se jako jeden z mála Čechů zúčastnil expedice za zatměním Slunce do Maroka. A řádně také seznámil s pobytem účastníky včetně praktického předvedení uvázání turbanu.


K dispozici měl i mnoho videozáznamů pořízených v Maroku.


Později odpoledne pan Holubec představil výrobky své společnosti na výrobu dalekohledů a dalších astronomických pomůcek ATC. Za povšimnutí stál Monar, s nímž bylo pozorováno i sluneční zatmění v Maroku.


Ani v roce 95 nechyběl zájezd. Tentokrát už vlastním astro autobusem akce. Nejdříve jsme se zastavili v Kateřinské jeskyni Moravského krasu. Tak to dopadne, když fotografujete tajně načerno.


Další zastávkou bylo město Blansko a místní muzeum.


A nezapomněli jsme ani na zastávku v brněnské Hvězdárně a planetáriu Mikoláše Koperníka. Toto je jedna z mála společných fotografií. A to ještě nejsme všichni.


Na hvězdárně jsme měli možnost shlédnout třeba i přístrojové vybavení. A nejen to, pozorovalo se i Slunce, jeho skvrny i spektrum, a proběhl program pod kopulí planetária. Účastníci měli možnost vidět i druhé menší, které se již nepoužívá, a spoustu dalších zajímavostí.


A zpět v Oklukách. Tentokrát při malém kurzu meteorologie RNDr. Jana Lázny.


O drahých kamenech se rozpovídal Richard Pokorný z Olomouce.


Účastníkům poodhalil tajemství mnoha vzácných drahokamů.


Ze své další expedice se vrátil Zdeněk Vychodil a společně s kolegou Jaroslavem Musilem navštívili pomocí čerstvých diapozitivů Ameriku na délku na kolech.


Přednáška zažila nebývalý ohlas nejen mezi účastníky, ale přišla i početná veřejnost.


Ostatně posuďte sami...


Závěrem proběhla také autogramiáda nové knihy.


Mezi přednášející se zařadil i V. Slezák - jak jinak.


Zábava na této akci byla 24 hodin denně, Zde vidíte účastníky, mj. i zrcadlový dalekohled Newton z boskovické hvězdárny a pozor - nejvíce v pravo se synem je také autorka jména našeho maskota, ptáka Hvězdokuka, Marcela Nedělníková z Bědihoště.


Pár historických přístrojů bylo k vidění také na výstavě přímo v přednáškové síni.


Nonstop unavený V. Slezák za celou akci spal prý jen 5 hodin. Usmívá se, takže to ani není moc poznat.


Že by na kontrole? Ale kdepak, to je opět jedna z pravidelných cest do své kanceláře.


V Oklukách to bylo nádherných 10 dní. Tak příště zase, ne?


Po akci jsme zastihli v první olomoucké čajovně U bílého slona jednu z účastnic akce Terezku Pokornou. Mimochodem si odnesla cenu za druhé místo v aktivitách AP95.


A na závěr jedna perlička. I Jára Cimrman, konkrétně jeho silueta, je vidět, jak pozoruje oblohu dalekohledem. Toto je cimrmanovsky nepovedená fotka "Járy" Slezáka ve své astro pracovně AP95.


a s t r o

- úvod -
- Astropraktikum -
- Hvězdárna Žebrák -
- Astronomie dnes -
- napište nám -

- k o n t a k t -

a k t u a l i t y


* Již plánujeme termín dalšího Astropraktika!!! Mělo by jít o 7. - 14. srpna na hvězdárně Žebrák!!! Termín se ještě může drobně upravit. Pokud máte zájem, už nyní nás kontaktujte. (2.2.2005)

* Astronomie dnes pravidelně vychází, máte-li zájem o předplatné, kontaktujte nás... Cena jednoho čísla činí pouhých 5 Kč. (31.1.2005)

* Všechny další aktuality týkající se Hvězdárny Žebrák naleznete nově již pouze na stránkách hvězdárny, ve vašem prohlížeči tedy zadejte tuto adresu: www.hvezdarnazebrak.wz.cz nebo použijte odkaz na těchto stránkách. (3.1.2005)

* Kopec u Hvězdárny Žebrák ožije drakiádou. Už tuto neděli 10. října v 10 hodin budou moci přijít rodiče s dětmi na historicky první organizovanou drakiádu ke hvězdárně Žebrák. Pro děti je připravena řada soutěží o zajímavé ceny, pro prvních deset, kteří na hvězdárnu dorazí, originál drak zdarma, a pro všechny potom horký čaj a spousta zábavy. A protože se akce uskuteční pod hlavičkou hvězdárny, proběhne za příznivého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Kdo draka mít nebude, nemusí jej složitě hledat po obchodech v cenách převyšujících sto korun anebo vyrábět doma vlastní, hvězdárna připravila i prodej draků za symbolických 50 korun. Nutno ještě podotknout, že akce se koná ve spolupráci s městem Žebrák, které zajistilo pozemky pro akci, a to za každého počasí. Startovné pro soutěžící rodiny i jednotlivce je 15 korun.(8.10.2004)

* Sdružení Hvězdárna Žebrák bylo jednomyslně přijato za řádného člena Hvězdáren a planetárií ČR. (8.10.2004)

* Na přelomu září a října obdrží školy ve středočeském kraji, české hvězdárny, zájemci o astronomii v Žebráku a bývalí předplatitelé obnovené nulté vydání nekomerčního astronomického populárně-vědeckého časopisu Astronomie dnes. Ten se stane také slibovaným zpravodajem Hvězdárny Žebrák, ve kterém se veřejnost každý měsíc dozví vše o dění na hvězdárně, o pozorovatelnosti objektů na obloze, ale i další zajímavé články, které redakce chystá. Časopis, resp. zpravodaj by se tak měl stát oblíbeným průvodcem astronomií za pouhých 5 Kč jako před lety. Navíc se uvažuje o dalších regionálních mutacích. Hned od dalšího měsíce by podobné vydání měli obdržet Jihočeši v podobě zpravodaje Astronomie dnes hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. (24.9.2004)

* Chystáme pro Vás Drakiádu! Prvních deset dětí získá draka zdarma, ostatní si jej budou moci zakoupit za 50 korun na hvězdárně a k dispozici bude i teplý čaj. Ze soutěží můžete získat hodnotné ceny, například videokazetu Apollo 13, astronomické publikace a další zajímavé a atraktivní dárky. Akce se koná za každého počasí 10. 10. v 10 hodin. Více podrobností v rubrice program. (1.10.2004)

* starší aktuality zde

o d k a z y

SAOmedia

centrum

radia.cz

radia.cz

Restaurace Alchymista České Budějovice

Rádio BLANÍK

LIFE RADIO

i n f o s e r v i s

- aktuální zpravodajství -
- počasí v ČR -
- vyhledávač na internetu -
- telefonní seznam -
- SMS Eurotel -
- SMS Oskar -
- jízdní řády -
- mapy -
- PSČ a UTO -
- on-line slovník -

- vše o reklamě -
- vše o rádiích -
- vše o médiích -
- zajímavosti z médií -
- RRTV -

- domény cz -
- fyzické osoby -
- obchodní rejstřík -
- úřady státní správy -


k o n t a k t y

SAOmedia
rozhlasové vysílání a reklama
tř. 5. května 44, 140 00 Praha 4
centrum reklamy: 777 155 255
e-mail: obchod@saomedia.cz
web: www.saomedia.cz
další kontakty zde

SAO e-mail
firemní přístup

Copyright © 2000 - 2008 SAOmedia - rozhlasové vysílání a reklama. Všechna práva vyhrazena.