reklama

Astropraktikum 98 - Hvězdárna v Přerově poprvé
Ve dnech 7 - 16. srpna 1998 proběhl na Hvězdárně v Přerově další ročník nejen astronomické akce s názvem Astropraktikum 98. Pojďme si tedy i tento ročník akce krátce zrekapitulovat.

Prezentace účastníků proběhla v pátek v 18.00 hodin. Mezi zúčastněnými byli Kamča Plšková, Maruška Hrudková, Filip Kužílek, Bětka Brychtová, Petr Čech, Mirek Štěpán, Honza Holíček, Ondra Julínek, Péťa Zámečníková, Vláďa Slezák a Petr Karel. Někteří přijeli dříve, ale na nejdůležitější osobu (koho asi - V.S.) se čekalo až do půl osmé. Proběhlo ubytování. Buď na hvězdárně, nebo ve stanu. Večer se poprvé pozorovalo a spát se šlo krátce po půlnoci.

V sobotu se naplánovaný budíček na sedmou hodinu se posunul až na 9.00 hodin. Dopoledne se šlo nakoupit do supermarketu Prima. Odpoledne se poprvé pozorovalo Slunce. Večer se pak konala přednáška od pana Karla o základech astronomie. Přijela Petra s Láďou a večer se opět pozorovalo a kreslil se Měsíc.

Teď už je tu den třetí. Účastníci akce se probudili kolem 10.00 hodiny. Poté kreslili sluneční skvrny. Oběd vařila Petra, a to langoše s kečupem. Výborné! Po obědě účastníky vedl Jenda na koupaliště do Čech. Cesta, původně dlouhá 3 km, se protáhla alespoň na 7 km. Návrat byl kolem osmé hodiny. Na večeři pak byla čočka s párkem a opět se pozorovalo, tentokrát do dvou po půlnoci.

V pondělí ranní ptáče, Jenda, byl vzhůru už v 9.40 hod. Ostatní čerpali energii ještě o hodinu déle. Před půl dvanáctou se poprvé vyrazilo na oběd do Meopty. Ještě nikdo netušil, že začíná týden sponzorovaný luštěninovými závody. Po kreslení slunečních skvrn, ženská (lepší) polovina Astropraktika, jela přivítat Láďu. V noci se chystala honba za pokladem. Spát se šlo ve 2.00 hod. Někteří až v 5.00 hod.

A jedeme dál. Úterý - budíček v 11.00 hodin. Petra i Láďa v práci. Šlo se na oběd. Všechny překvapila fazolová polévka. Odpoledne se hrála hra o poklad. K nejlepším úkolům patřilo povídání vtipů na výdrž. Někteří vytrvalci to dokázali i tři čtvrtě hodiny. Poklad nakonec našel Filip. Večer účastníci vydrželi u dalekohledů až do 5.00 hod.

Ve středu se vstávalo už jenom na oběd. Po něm praktikanti navštívili Meoptu. Někteří si odnesli nejenom nové poznatky, ale i bohatou sbírku čoček a hranolů. Druhá přednáška byla od přednášejícího z Valašského Meziříčí o proměnných hvězdách. Poté se účastníci dověděli něco o orlojích a slunečních hodinách. V noci se opět pozorovalo.

Další den se vstávalo opět kolem poledne a šlo se na oběd. Další přednáška byla o astronomické optice. Poté následoval výlet do centra Přerova. Cestou zpět praktikanti zmokli. Po návratu je čekala kabelová televize. Spát se šlo brzy, protože ráno měla přijet ČT1.

V pátek po dlouhé době účasíci vstávali před devátou. Televize pak přijela před desátou hodinou. Natáčeli až do oběda a hlavní mluvčí za AP98 byla Petra. Před dvanáctou hodinou nám zahráli v RUBI písničku na přání (obstarali Petra a Vláďa ve studiu) a z vln 97,1 FM popřáli i pěkné počasí. Kronikářce neznámý pán povídal o základech astronomické optiky.

V sobotu večer bylo slavnostní vyhlášení Hvězdokuka 1998. A jak to dopadlo? 1. Maruška Hrudková, která získala mj. hlavní cenu dalekohled od Meopty Pŕerov, na druhém místě optiku od ATC Přerov obdržela Kamča Plšková a třetí byla Bětka Brychtová. Miss AP 1998 se pak ještě stala Kamča Plšková. V noci už bylo jasno. Pozoroval se Měsíc.

V neděli se vstávalo až po poledni. Na snídani byl vlastně oběd - špagety s kečupem. Odpoledne Láďa s Petru odjeli moderovat do Prostějova a akce byla pro tento rok definitivně ukončena.

Sepsala Kamča Plšková


a s t r o

- úvod -
- Astropraktikum -
- Hvězdárna Žebrák -
- Astronomie dnes -
- napište nám -

- k o n t a k t -

a k t u a l i t y


* Již plánujeme termín dalšího Astropraktika!!! Mělo by jít o 7. - 14. srpna na hvězdárně Žebrák!!! Termín se ještě může drobně upravit. Pokud máte zájem, už nyní nás kontaktujte. (2.2.2005)

* Astronomie dnes pravidelně vychází, máte-li zájem o předplatné, kontaktujte nás... Cena jednoho čísla činí pouhých 5 Kč. (31.1.2005)

* Všechny další aktuality týkající se Hvězdárny Žebrák naleznete nově již pouze na stránkách hvězdárny, ve vašem prohlížeči tedy zadejte tuto adresu: www.hvezdarnazebrak.wz.cz nebo použijte odkaz na těchto stránkách. (3.1.2005)

* Kopec u Hvězdárny Žebrák ožije drakiádou. Už tuto neděli 10. října v 10 hodin budou moci přijít rodiče s dětmi na historicky první organizovanou drakiádu ke hvězdárně Žebrák. Pro děti je připravena řada soutěží o zajímavé ceny, pro prvních deset, kteří na hvězdárnu dorazí, originál drak zdarma, a pro všechny potom horký čaj a spousta zábavy. A protože se akce uskuteční pod hlavičkou hvězdárny, proběhne za příznivého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Kdo draka mít nebude, nemusí jej složitě hledat po obchodech v cenách převyšujících sto korun anebo vyrábět doma vlastní, hvězdárna připravila i prodej draků za symbolických 50 korun. Nutno ještě podotknout, že akce se koná ve spolupráci s městem Žebrák, které zajistilo pozemky pro akci, a to za každého počasí. Startovné pro soutěžící rodiny i jednotlivce je 15 korun.(8.10.2004)

* Sdružení Hvězdárna Žebrák bylo jednomyslně přijato za řádného člena Hvězdáren a planetárií ČR. (8.10.2004)

* Na přelomu září a října obdrží školy ve středočeském kraji, české hvězdárny, zájemci o astronomii v Žebráku a bývalí předplatitelé obnovené nulté vydání nekomerčního astronomického populárně-vědeckého časopisu Astronomie dnes. Ten se stane také slibovaným zpravodajem Hvězdárny Žebrák, ve kterém se veřejnost každý měsíc dozví vše o dění na hvězdárně, o pozorovatelnosti objektů na obloze, ale i další zajímavé články, které redakce chystá. Časopis, resp. zpravodaj by se tak měl stát oblíbeným průvodcem astronomií za pouhých 5 Kč jako před lety. Navíc se uvažuje o dalších regionálních mutacích. Hned od dalšího měsíce by podobné vydání měli obdržet Jihočeši v podobě zpravodaje Astronomie dnes hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. (24.9.2004)

* Chystáme pro Vás Drakiádu! Prvních deset dětí získá draka zdarma, ostatní si jej budou moci zakoupit za 50 korun na hvězdárně a k dispozici bude i teplý čaj. Ze soutěží můžete získat hodnotné ceny, například videokazetu Apollo 13, astronomické publikace a další zajímavé a atraktivní dárky. Akce se koná za každého počasí 10. 10. v 10 hodin. Více podrobností v rubrice program. (1.10.2004)

* starší aktuality zde

o d k a z y

SAOmedia

centrum

radia.cz

radia.cz

Restaurace Alchymista České Budějovice

Rádio BLANÍK

LIFE RADIO

i n f o s e r v i s

- aktuální zpravodajství -
- počasí v ČR -
- vyhledávač na internetu -
- telefonní seznam -
- SMS Eurotel -
- SMS Oskar -
- jízdní řády -
- mapy -
- PSČ a UTO -
- on-line slovník -

- vše o reklamě -
- vše o rádiích -
- vše o médiích -
- zajímavosti z médií -
- RRTV -

- domény cz -
- fyzické osoby -
- obchodní rejstřík -
- úřady státní správy -


k o n t a k t y

SAOmedia
rozhlasové vysílání a reklama
tř. 5. května 44, 140 00 Praha 4
centrum reklamy: 777 155 255
e-mail: obchod@saomedia.cz
web: www.saomedia.cz
další kontakty zde

SAO e-mail
firemní přístup

Copyright © 2000 - 2008 SAOmedia - rozhlasové vysílání a reklama. Všechna práva vyhrazena.