reklama

Astronomický víkend aneb Setkání Astropraktika 2001 v Přerově


Ve dnech 16. - 18. listopadu 2001 se na hvězdárně v Přerově konalo už tradiční Setkání Astropraktika. Jedná se o víkendové setkání nejen účastníků hlavní astronomické akce roku Astropraktikum. Vždy mezi sebou rádi přivítáme nové nadšence, kteří mají chuť si zapozorovat a dovědět se možná i něco nového.

A jak ten letošní víkend vlastně vypadal? První příchozí se před hvězdárnou začali scházet už kolem 17. hodiny. Na tu nejdůležitější osobu, pana ing. Petra Karla, který byl naší vstupenkou na hvězdárnu (ten jediný měl klíče), jsme si ale museli ještě chvíli počkat. Přišel akorát včas, aby nás, "zmrzlé polárníky", pustil dovnitř. Hned jak jsme donesli pitnou vodu, se dal vařit toužebně očekávaný horký čaj. Během večera se nás sešlo patnáct, škoda jen, že někteří přijet nemohli. Po slibu, že k přikládání nebudeme používat ani židle ani parkety, nám bylo dovoleno zatopit v kamnech. Tady musím pochválit naše kluky, kteří se tohoto úkolu zhostili opravdu na výbornou.

Venku bylo nádherné jasno, a tak nám nic nebránilo v tom otevřít střechu a jít pozorovat. Nad západem se s námi pomalu loučila letní souhvězdí, tak jsme si alespoň mohli připomenout, co jsme pozorovali v létě. Obloze ale vévodila souhvězdí podzimní, zejména sněhobílý kůň Pegas, Andromeda a Perseus, plné zajímavých objektů. Později se objevil i Saturn a Jupiter. Navíc nám tu a tam nad hlavami proletěl "meťas", patřící k roji Leonid. S pozorováním jsme skončili kolem jedné hodiny, venku už byla opravdu zzzima. V přednáškovém sále ale za to bylo krásné teploučko, tak jsme tam všichni rozmrzali a povídali si.

V sobotním ránu nás probudilo troubení traktoru, který nemohl projet kolem námi zaparkovaných aut. Hvězdárna se totiž nachází za městem mezi poli, letos obklopená obrovskými hromadami cukrovky. Měli jsme "štěstí", zrovna tuto sobotu ji zemědělci začali odvážet, a tak bylo kolem hvězdošky pořád rušno. Po snídani jsme začali uklízet, protože se hvězdárna nacházela v žalostném stavu. Po obědě jsme pozorovali a zakreslovali Sluníčko, povídali si a poslouchali písničky. Vyvrcholením večera bylo prohlížení fotek. Nad některými z nich mi zůstával rozum stát. Možná nejen já jsem v tu chvíli litovala, že jsem nezavedla cenzuru. Až v tento moment si člověk uvědomí, že si ani nevšiml, že je focen. Zvláště někteří z účastníků mají v tomto přepadávání docela slušnou praxi, tak se před nimi musíte mít na pozoru ve dne v noci. Nebudu raději jmenovat, jen varuji, že příště si foťák určitě nezapomenu a vše splatím i s úroky!

Večer bylo opět jasno a navíc přišlo i pár návštěvníků. Ti, kdo nebyli právě na pozorovatelně, uvnitř vařili večeři - naše tradiční kolínka s kečupem. Musím je ale pochválit, povedly se jim na jedničku s *. Navíc kluci dovezli klávesy, takže jsme měli večer i s živou muzikou. Během noci jsme se pokusili najít i kometu Linear, ale to už nám počasí příliš nepřálo. Začala padat mlha a posléze i namrzat. Schody i podlaha pokrytá linem se proměnily v malou klouzačku a to už byl nejvyšší čas zatáhnout střechu a jít se trochu ohřát dovnitř. Počasí se už do rána neumoudřilo, tak jsme z Leonid viděli jen pár kousků. V noci už tradičně mezi účastníky kolovaly deníčky, kam se každý mohl podepsat, něco nakreslit, nebo i přidat dobrou radu k pozorování či do života. Pak nás čekal zasloužený spánek.

Ráno, či spíše dopoledne, bylo ve znamení balení a úklidu. Vše jsme uvedli do ještě lepšího stavu, než byl ten původní. Pak už zbývalo jen závěrečné foto všech před hvězdárnou, rozloučení a slib, že se příští rok opět sejdeme na dalším ročníku AP 2002.

Kamila Plšková, vedoucí sekce astronomieA ještě pár dotografií:
a s t r o

- úvod -
- Astropraktikum -
- Hvězdárna Žebrák -
- Astronomie dnes -
- napište nám -

- k o n t a k t -

a k t u a l i t y


* Již plánujeme termín dalšího Astropraktika!!! Mělo by jít o 7. - 14. srpna na hvězdárně Žebrák!!! Termín se ještě může drobně upravit. Pokud máte zájem, už nyní nás kontaktujte. (2.2.2005)

* Astronomie dnes pravidelně vychází, máte-li zájem o předplatné, kontaktujte nás... Cena jednoho čísla činí pouhých 5 Kč. (31.1.2005)

* Všechny další aktuality týkající se Hvězdárny Žebrák naleznete nově již pouze na stránkách hvězdárny, ve vašem prohlížeči tedy zadejte tuto adresu: www.hvezdarnazebrak.wz.cz nebo použijte odkaz na těchto stránkách. (3.1.2005)

* Kopec u Hvězdárny Žebrák ožije drakiádou. Už tuto neděli 10. října v 10 hodin budou moci přijít rodiče s dětmi na historicky první organizovanou drakiádu ke hvězdárně Žebrák. Pro děti je připravena řada soutěží o zajímavé ceny, pro prvních deset, kteří na hvězdárnu dorazí, originál drak zdarma, a pro všechny potom horký čaj a spousta zábavy. A protože se akce uskuteční pod hlavičkou hvězdárny, proběhne za příznivého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Kdo draka mít nebude, nemusí jej složitě hledat po obchodech v cenách převyšujících sto korun anebo vyrábět doma vlastní, hvězdárna připravila i prodej draků za symbolických 50 korun. Nutno ještě podotknout, že akce se koná ve spolupráci s městem Žebrák, které zajistilo pozemky pro akci, a to za každého počasí. Startovné pro soutěžící rodiny i jednotlivce je 15 korun.(8.10.2004)

* Sdružení Hvězdárna Žebrák bylo jednomyslně přijato za řádného člena Hvězdáren a planetárií ČR. (8.10.2004)

* Na přelomu září a října obdrží školy ve středočeském kraji, české hvězdárny, zájemci o astronomii v Žebráku a bývalí předplatitelé obnovené nulté vydání nekomerčního astronomického populárně-vědeckého časopisu Astronomie dnes. Ten se stane také slibovaným zpravodajem Hvězdárny Žebrák, ve kterém se veřejnost každý měsíc dozví vše o dění na hvězdárně, o pozorovatelnosti objektů na obloze, ale i další zajímavé články, které redakce chystá. Časopis, resp. zpravodaj by se tak měl stát oblíbeným průvodcem astronomií za pouhých 5 Kč jako před lety. Navíc se uvažuje o dalších regionálních mutacích. Hned od dalšího měsíce by podobné vydání měli obdržet Jihočeši v podobě zpravodaje Astronomie dnes hvězdárny Františka Nušla v Jindřichově Hradci. (24.9.2004)

* Chystáme pro Vás Drakiádu! Prvních deset dětí získá draka zdarma, ostatní si jej budou moci zakoupit za 50 korun na hvězdárně a k dispozici bude i teplý čaj. Ze soutěží můžete získat hodnotné ceny, například videokazetu Apollo 13, astronomické publikace a další zajímavé a atraktivní dárky. Akce se koná za každého počasí 10. 10. v 10 hodin. Více podrobností v rubrice program. (1.10.2004)

* starší aktuality zde

o d k a z y

SAOmedia

centrum

radia.cz

radia.cz

Restaurace Alchymista České Budějovice

Rádio BLANÍK

LIFE RADIO

i n f o s e r v i s

- aktuální zpravodajství -
- počasí v ČR -
- vyhledávač na internetu -
- telefonní seznam -
- SMS Eurotel -
- SMS Oskar -
- jízdní řády -
- mapy -
- PSČ a UTO -
- on-line slovník -

- vše o reklamě -
- vše o rádiích -
- vše o médiích -
- zajímavosti z médií -
- RRTV -

- domény cz -
- fyzické osoby -
- obchodní rejstřík -
- úřady státní správy -


k o n t a k t y

SAOmedia
rozhlasové vysílání a reklama
tř. 5. května 44, 140 00 Praha 4
centrum reklamy: 777 155 255
e-mail: obchod@saomedia.cz
web: www.saomedia.cz
další kontakty zde

SAO e-mail
firemní přístup

Copyright © 2000 - 2008 SAOmedia - rozhlasové vysílání a reklama. Všechna práva vyhrazena.